Gelecek Araştırma Adasında!..

Gelecek Araştırma Adasında!..

26.02.2018

Gelecek Araştırma Adasında!..

Araştırma Atölyesinde bu hafta yeni projemizin temellerini oluşturduk. Kültürlü Araştırmacılar olarak yakın çevremizden yola çıkarak farkındalık kazandırmaya devam ediyoruz.

Yeni projemiz: Uluabat Tehlikede!

Bu hafta Kültürlü Araştırmacılar ile problemi belirledik. Uluabat Gölü kuşların göç alanlarından biri. Göç zamanı ender kuş kolonileri burada bir müddet konaklayıp yola devam ediyorlar. Ekolojik açıdan Uluabat Gölü, nadir kuşların neslinin devam etmesi için önemli bir konumda. Bu nedenle Uluabat’ın doğal yapısının korunması gerekmektedir. Bir Ramsar alanı olan Ulubat Gölünü tanıtmak ve korumak amacıyla yeni sosyal sorumluluk projemizin planlarını hazırladık. Araştırma Atölyesinin ikinci haftasında ise Uluabat’ın ne gibi bir tehlike altında olduğunu gazete yazılarından yola çıkarak tespit ettik. Birçok yerel gazetenin çıkarmış olduğu farklı gazete yazılarını inceledik. “Uluabat Tehlikede!” isimli bir balık kılçığı diyagramı hazırladık. Neden sonuç ilişkisini daha net görebilmek için diyagrama yerleştirdiğimiz nedenlerin tek tek peşine düştük. Bu hafta insan faktörünü inceledik. Meskenlerden çıkan kirli sular, sanayinin kirli suları, insanların çevreye çöp atmaları, tarımda kullanılan yanlış uygulamalar, avcıların av yasağı döneminde avlanmaları vb. nedenleri insan faktörünün altına yazdık. Son olarak kuşların göç mevsiminde elektrik ile ilgili yaşadıkları sıkıntıya kapalı devre ile çözüm üreten bir yazıyı inceledik.

Araştırma Atölyesinde bu hafta!..

Uluabatlı balıkçı Adem Amca ile 6 yıldır ilk göç kafilesi ile gelip Adem Amca’nın kayığına konan leylek Yaren’in gazete yazısını okuduk. Ardından bir röportaj yazısını okuyup Adem Amca ile leylek Yaren arasında duygusal bağı konu edindik. Şimdilerde bir filme konu olacak bu ilişkinin panosunu hazırlamaya karar verdik. Tabaktan leylekler yaparak haftanın çalışmasını noktaladık.