Hayat Başarısına Odaklanın!

Hayat Başarısına Odaklanın!

20.04.2020

Türkiye’nin önemli eğitim kurumlarında öğretmenlik, eğitim danışmanlığı görevlerinde bulunmuş olan ünlü Eğitimci ve Yazar Hüseyin Aslantürk, üniversite sınavına hazırlanma sürecinde olan 11. ve 12. sınıf öğrencileri ve velilerine “Hayatınızın merkezinde sınav olmasın” çağrısında bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü’nde görev yapan ve TRT EBA Motivasyon Zamanı rehberlik programı ile öğrencilerle buluşan ünlü eğitimci Hüseyin Aslantürk, Özel Bursa Kültür Okulları’nın Edutalks Eğitim Konuşmaları’nın konuğu oldu.

“Hayat başarısına odaklanın”

Koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesinin ardından sınav kaygısı yaşayan 11. ve 12. sınıf öğrencileri ve velileriyle iki farklı oturumda buluşan Aslantürk,”Hayat sadece sınava hazırlandığınız yıldan ibaret değil. Siz onu hayatınızın odak noktasına koyduğunuz zaman, omuzlarınızdaki yükü artırıyorsunuz. Hayat başarısı bambaşka bir şey, sizlerin de sınavdan öte hayat başarısına odaklanmanızı istiyorum” dedi. Öğrencilere öz düzenleme beceresinin öneminden bahseden Aslantürk, “Öz düzenleme becerisine sahip olan insanların mutlaka başarılı olacağına inanıyorum. Duygularınızı yönetmeyi öğrenin. Ders programınızı değil, hayatınızı, gününüzü planlayın. Derslerinizi bol bol tekrarlayın. Yeterince tekrar yapabilen öğrencilerin, sınavlarda çok zeki öğrencilerin önüne geçtiğine şahit oldum. Bu iş çaba ister. Bu yüzden sınavda başarılı olmanın çalışmaktan başka bir yolu yoktur” diye konuştu.

“Çocuklarınızı hayatınıza katın”

Ailelerin, çocuklarının sadece sınavla ilgilenmesini istemelerinin yanlış bir şey olduğu uyarısında bulunan Aslantürk, “Çocuklarınızı hayatınıza katın. Onlarla sohbet edin. Fiziksel aktiviteler gerçekleştirilin. Kuralları çocuğunuza aldırtın, bu ondaki sorumluluk duygusunu da geliştirecektir. Sürekli ders çalışmak gerçekçi değil” dedi. Ebeveynlerin arasındaki ilişkinin ve ev içindeki ortamın çocukları etkilediğine dikkat çeken Aslantürk, “Her anne baba çocuğunun iyi, başarılı, topluma faydalı ve onlarla gurur duyabileceğimiz bireyler olmasını istiyor. Siz evlere kapandığımız bu dönemi aile içerisindeki bağlarınızı güçlendirmek için bir fırsata çevirebilirsiniz. Onlarla uzun sohbetler gerçekleştirebilir, onları motive edecek konuşmalar yapabilirsiniz” diye konuştu. “İyi bir insan omak daha önemli” İyi bir insan olmanın, sınavda başarılı olmaktan daha önemli olduğunu vurgulayan Aslantürk, “Hiçbir sınav çocuğunuzun kişiliğini belirlemiyor. Başarısızlık ayıp değil. Sınav başarısından önce, çocuğunuzun emeğini sergileyip, sergilemediğini sorgulayın. Eğer siz de sınavı hayatın merkezine koyarsanız, çocuklar bunu yönetmekte zorlanabilir” ifadelerini kullandı. Edutalks Eğitim Konuşmaları’nın konuğu olan eğitimci Hüseyin Aslantürk, Özel Bursa Kültür Okulları öğrenci ve velilerinin sorularını da yanıtladı.