“Hızını Azalt, Ömrünü Uzat”

“Hızını Azalt, Ömrünü Uzat”

28.02.2018

Özel Bademli Kültür Ortaokulu Görsel Sanatlar Kulübü  6. Sınıf öğrencilerimizle gerçekleştirmekte olduğumuz projede, öğrencilerle trafik ve trafikte yaşanan olumsuzluklar üzerine insanlara ve çevremizdekilere nasıl bir duyarlılık kazandırabiliriz diye düşünerek oluşturduğumuz bir etkinlik çalışmasıdır.

Projede amacımız; öğrencilerin trafik kurallarına karşı duyarlılığını arttırmak ve yolculukta nelere dikkat etmeleri gerektiği üzerine vurgu yapmak. Trafik kurallarının insan hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ve kurallara mutlaka uyulması gerektiğini anlatmak.

Projemizin ilk aşamasında bu hafta; öğrencilere ilk olarak trafik ve trafik kuralları ile ilgili genel bilgi almaları adına slayt sunum yapıldı ve öğrencilerle bu aşama sonrasında beyin fırtınası oluşturularak soru-cevap yöntemi ile konu irdelendi.

Öğrenciler sonrasında trafik kralları ve trafik işaretlerini tanıyarak sürücülerin seyir halinde yaptıkları hatalar üzerinden konuşarak tartışırlar. Sonrasında trafik işaretlerini keçeler ile şekillendirerek yaka rozetleri oluşturup, ilk olarak kendi çevrelerinde, sonrasında da arkadaşları ve yakın çevrelerindekilere duyarlılık kazandırmaya çalıştılar. Uygulamanın en temel çalışması olan trafik canavarını büyük bir strafordan kesip boyayarak, sergilenmesi için özgün bir çalışma ortaya çıkardılar.