Pandemi Zamanında Ebeveyn Olmak...

Pandemi Zamanında Ebeveyn Olmak...

6.05.2020

Özel Bursa Kültür Okulları, Covid-19 salgını sürecinde velileri ve öğrencileri bilgilendirmek için Edutalks Eğitim Konuşmaları’nı online platformlarda sürdürüyor. Edutalks’ın konuğu olan deneyimli eğitmen Prof. Dr. Belma Tuğrul, çocuğun yolculuğunu, kozadan kelebeğe giden bir süreç olarak değerlendirdi. 35 yılı aşkın tecrübesiyle, çocuk gelişimi üzerine edindiği bilgileri Özel Bursa Kültür Okulları velileriyle paylaşan Prof. Dr. Belma Tuğrul, “Aile, bireylerin gelişmesi sürecinde etkin bir rol oynar. Aranızdaki bağların güçlü olması, ailedeki kişilerin, özellikle çocukların gelişiminde önemli bir altyapı oluşturur” dedi.

“Çocuklar değiştikçe, ebeveynliğimiz de değişiyor”

‘Pandemi Zamanında Ebeveyn Olmak’ konulu sunumuyla, ailelere değerli bilgiler veren Çocuk Gelişimi Uzmanı Prof. Dr. Tuğrul, “Çocuklar büyüyor, gelişiyor ve onların hayatları değiştikçe, bizim de ebeveynliğimizi değiştirmemiz, geliştirmemiz ve çocuğa göre bazı ayarlamalar yapmamız gerekiyor” diye konuştu. Çocuğun yolculuğunu, kozadan kelebeğe giden bir sürece benzeten Prof. Dr. Tuğrul, “Bu doğal bir yolculuk, bir dönüşüm ve değişim. Bunun için çaba vermek, çocuğunuzun yolculuğunuza eşlik etmek gerekiyor. Aile, ebeveyn olmak da buna benzer bir süreçtir. Anne baba olarak dünyaya gelmiyoruz ama bunu da öğreniyoruz” dedi.

“Çocuklarınıza rol model olun”

Salgın yüzünden evde kalındığı süreçte ebeveynlerin, çocuklarına rol model olması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Tuğrul, “Bu kriz yönetmekle ilgili evde oluşturduğunuz iklim, zorlu günlere gösterdiğiniz tepkiler çocuklarınızı etkiliyor. Biz koronayı ve koronadan korunmayı biliyoruz, bunu da çocuklarımıza öğretip, onları yetkilendirmeliyiz. Anne baba olarak çocuklarınızda can suyu yaratacak güçtesiniz. Bu süreçte, krizi yönetmekle ilgili performansınız, çocuğunuzun gelecekte kendi hayatında karşılaştığı problemleri çözmesinde etkili olacaktır” ifadelerini kullandı. Bu dönemi bir kuluçka zamanı olarak görmek gerektiğini belirten Prof. Dr. Tuğrul, “Bu süreçten zenginleşmiş olarak çıkabiliriz. Sağlam kökler üzerine inşa edilen aile ilişkileri, zorluklar karşısında hemen yara almaz. Zor günlerde ayakta kalmayı başardığınızda, özgürlüklerinizin temelini atmış olursunuz. Çocuklarınızın bu dönemde ciddiye alınmaya, güven duyduğu bir ortama ve diyaloğa ihtiyaç duyduğunu unutmayın” dedi.

Uzaktan eğitim sürecine de değinen Prof. Dr. Tuğrul, “Ev ve okulun bu dönemde birbiriyle ilişkisi çok fazla. Evde okulla ilgili konuların konuşulması, okulun da evdeki yaşantıları çocuklara iyi gelecektir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta, rolleri birbirine karıştırmamaktır. Ev evdir, okul da okul. Ebeveynler de öğretmen değildir. Hali hazırda uzaktan eğitim döneminde okullar, evdeyken okulu aratmayacak, öğrenme ortamını ve çocukların ilgisini devam ettirecek organizasyonlar yapıyorlar. Sizin burada yapmanız gereken, uyumu kolaylaştıracak bir ortam yaratmaktır” diyerek sözlerini noktaladı. Edutalks Eğitim Konuşmaları’nın konuğu Prof. Dr. Belma Tuğrul, seminerin sonunda Özel Bursa Kültür Okulları velilerinin sorularını da cevapladı.